فناوری هوافضا برای امنیت، رفاه و افزایش کیفیت زندگی
آب و هوا --273°C

پایگاه علمی، خبری، تحلیلی کیهان نورد

 خبر فوری

یک تیتر یک خبر

واعظی: از خدمات فضایی بهره ببریم

واعظی: از خدمات فضایی بهره ببریم
۱۳۹۳/۱۱/۲۹ - ۱۰:۳۲

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پایان برنامه ۱۰ ساله اول کشور در حوزه فضایی و تعریف برنامه ۱۰ ساله دوم در این حوزه خبر داد.

در مراسم روز فناوری فضایی ۲۸ بهمن ۱۳۹۳، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به گام های مثبت برداشته شده در دنیا در حوزه فضایی گفت: در یک سال و نیم گذشته در دنیا گام های خوبی در عرصه فضا برداشته شده است و ۱۲۰۰ ماهواره هم اکنون در فضا جای گرفته اند.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ کشور دنیا ماهواره مستقل در فضا دارند، گفت: از این ۵۰ کشور ۹ کشور همسایه ما هستند و این نشان دهنده اهمیت ماهواره و علم فضا است.

واعظی با بیان اینکه در دنیای امروز بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار از طریق فضا درآمدزایی می شود خاطرنشان کرد: ۶۰درصد از این درآمد که حدود ۱۹۰ میلیارد دلار می شود مربوط به درآمدزایی از محل ماهواره‌ها است.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه هم اکنون ۲۰ هزار کانال تلویزیونی در جهان از طریق ۲۵۰ ماهواره مخابراتی فعال است به تلاش کشورها و رقابت جدی در این حوزه اشاره کرد و گفت: کشورهای دنیا سعی دارند اشراف خود را در حوزه علم فضا افزایش دهند در ایران نیز نگاه دولت استفاده بهینه و صلح آمیز از فضا است.

واعظی با اظهار تشکر از رئیس جمهور به دلیل ساماندهی تشکیلات فضایی کشور و سپردن سازمان فضایی ایران به وزارت ارتباطات اظهار امیدواری کرد که از تمامی ظرفیت‌های علمی و تحقیقاتی کشور در این سازمان استفاده کند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه برنامه ۱۰ ساله اول فضایی کشور به پایان رسیده است از تعریف برنامه ۱۰ ساله دوم در عرصه فضا خبر داد و گفت: وقت آن رسیده که فاز آزمایشی و تجربی برنامه های فضایی کشور را پشت سر گذاشته و از خدمات فضا بیشتر بهره ببریم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نیاز تمامی بخش های کشور به خدمات ماهواره ای و فضایی وزارت ارتباطات نیز قصد استفاده از خدمات ماهواره ای در تمامی امور را دارد.

واعظی گفت: در جهت تدوین برنامه ۱۰ ساله دوم در عرصه فضا با توجه به اسناد بالادستی نظام طراحی و ساخت ماهواره ملی و مستقل و پرتاب آن را در برنامه داریم.

وزیر ارتباطات در جمع خبرنگاران نیز با اشاره به هدف گذاری هایی که سازمان فضایی ایران دنبال می کند گفت: از نظر بودجه ای با محدودیت هایی مواجه هستیم و تلاش این است که برای سال ۹۴ منابع مورد نیاز را تامین کنیم.

وی با اشاره به حمایت فنی و مالی از ظرفیت های سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه زیر نظر این سازمان افزود: به زودی برنامه های خود را در مورد اداره این سازمان اعلام خواهم کرد.

استفاده از مطالب کیهان نورد تنها با ذكر منبع و نام نویسنده بلامانع خواهد بود.


کلمات کلیدی

1 نظر

  1. ملیحه ایمانی ۱۳۹۳/۱۱/۳۰ - ۱۸:۵۷ 0 0

    خیلی خوبه که آقای واعظی میخوان برنامه 10 سال دوم رو تدوین کنن، ولی این که میگن محدودیت بودجه داریم، ینی چی؟!مگه دولت ازاهمیت این موضوع مطلع نیست؟! چراباید بودجه هوافضا محدود باشه آخه؟ چراهمیشه هوافضای بیچاره بایدمحدودیت بودجه داشته باشه؟!!

    پاسخ به این نظر

نظر شما:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
فیلد های ضروری با علامت * مشخص شده اند.